השקפת עולם משיחית 

מהי השקפת עולם משיחית?שאלה: מהי השקפת עולם משיחית?

תשובה:
השקפת העולם המשיחית מתייחסת לתפיסה כוללת של העולם מנקודת מבט מסוימת. השקפת עולם משיחית, אם כך, הינה תפיסה כוללת של העולם מנקודת מבט משיחית. השקפה עולם של אינדיבידואל הינה "התמונה הגדולה," הרמוניה של כל האמונות שלו על העולם. זוהי דרך להבנת המציאות. השקפת עולם הינה הבסיס להחלטות יומיומיות ולכן היא מאוד חשובה.

אנשים רבים רואים את התפוח על השולחן. הבוטניקאי רואה את התפוח ומגדיר אותו. האמן רואה עצם דומם ומצייר אותו. בעל החנות רואה סחורה ומכניס לרשימת המלאי. הילד רואה ארוחת צהריים ואוכל אותו. כיצד אנו רואים כל מצב מושפע מאיך שאנחנו רואים את העולם בגדול. כל השקפת עולם, משיחית או לא משיחית, עוסקת לפחות בשלושת השאלות הבאות:

מהיכן באנו? (מדוע אנחנו פה?)
מה לא בסדר בעולם?
כיצד אנחנו יכולים לתקן אותו?

השקפת עולם שכיחה כיום הינה טבעיות (נטורליזם), אשר עונה כך על שלושת השאלות: 1. אנחנו התוצר של פעילות אקראית בטבע ללא מטרה אמיתית. 2. אנחנו לא מכבדים את הטבע כפי שעלינו לעשות. 3. אנחנו יכולים להציל את העולם דרך אקולוגיה ושימור. ההשקפה העולמית של הטבעוני יוצרת פילוסופיות כמו מוסריות יחסית, קיומיות (אקסיסטנציאליזם), מעשיות (פרגמאטיות) ואוטופיות.

השקפת עולם משיחית, מצד שני, עונה על שלושת השאלות בצורה מקראית: 1. אנחנו הבריאה של אלוהים, נוצרנו למשול בעולם ולהיות בהתחברות איתו (בראשית 2:15; 27-28: 1). 2. חטאנו נגד אלוהים ולכן חשפנו את כל העולם לקללה (בראשית 3). 3. אלוהים בעצמו הושיע את העולם דרך הקרבת בנו, ישוע המשיח (בראשית 3:15; לוקס 19:10), והוא יום אחד ישקם את הבריאה למצבה המושלם הקודם (ישעיהו 17-25: 65). השקפת עולם משיחית מובילה אותנו לאמונה במוסר כמוחלט, נסים, כבוד אנושי, ואפשרות לישועה.

חשוב לנו לזכור שהשקפת העולם הינה מקיפה ויש לה השפעה שלה בכל תחום בחיים, מכסף למוסר, מפוליטיקה לאומנות. משיחיות אמיתית הינה יותר מרק מצבור רעיונות אשר משתמשים בו בקהילה. משיחיות כפי שנלמדת בכתובים הינה בעצמה השקפת עולם. הכתובים לעולם אינם מפרידים בין חיים "דתיים" או "חילוניים," החיים המשיחיים הינם החיים היחידים שיש. ישוע בעצמו הצהיר על עצמו כ "הדרך, האמת והחיים" (יוחנן 14:6) ובכך, הפך בעצמו להשקפת עולם.


חזור לעמוד הבית בעברית


מהי השקפת עולם משיחית?