מי יצר את אלוהים 

מי יצר את אלוהים? מהיכן אלוהים בא?שאלה: מי יצר את אלוהים? מהיכן אלוהים בא?

תשובה:
האתאיסט ברטראנד ראסל כתב בספרו "מדוע אינני מאמין" שאם נכון הדבר שצריכה להיות גורם לכל דבר אזי גם לאלוהים צריך להיות גורם. הוא מסיק מכך שאם אלוהים היה צריך גורם אזי אלוהים אינו אלוהים (ואם אלוהים הוא לא אלוהים אז כמובן שאין אלוהים). באופן בסיסי צורת מחשבה זו מתוחכמת יותר מהשאלה הילדותית: “מי יצר את אלוהים?” אפילו ילד יודע שכל דבר לא בא מכלום, אז אם אלוהים הוא "משהו" אזי חייב להיות לו גם גורם, נכון?

שאלה זו מכשילה בגלל שהיא מתגנבת בהנחה מוטעית שלאלוהים יש מוצא ולכן נשאלת השאלה מהיכן המוצא. התשובה היא ששאלה זו אפילו אינה הגיונית. זה כמו לשאול, “איך כחול מריח?” כחול אינו נמצא בקטגוריה של דברים בעלי ריח, לכן השאלה בעצמה לקויה. באותה המידה, אלוהים אינו נמצא בקטגוריה של דברים אשר נבראו, או אשר היה להם גורם. לאלוהים לא היה גורם והוא לא נוצר – הוא קיים באופן פשוט.

כיצד אנחנו יודעים זאת? ובכן, אנו יודעים שמכלום, נוצר כלום. אז אם היה זמן שבאופן אבסולוטי שום דבר לא היה קיים אזי שום דבר לא היה נוצר. אבל דברים כן קיימים. לכן, מאחר שאף דבר לא היה יכול להיות כלום באופן אבסולוטי, משהו היה צריך להיות קיים תמיד. לדבר הנצחי הזה אנו קוראים- אלוהים.


חזור לעמוד הבית בעברית


מי יצר את אלוהים? מהיכן אלוהים בא?