תיאולוגיה שיטתית 

מהי תיאולוגיה שיטתית?שאלה: מהי תיאולוגיה שיטתית?

תשובה:
המילה "תיאולוגיה" מורכבת משתי מילים יווניות שמשמעותן "אלוהים" ו"מילה." בשילוב שתי המילים מתקבלת המילה "תיאולוגיה" אשר אומרת "לימוד על אלוהים." שיטתי מתייחס למשהו אשר הינו שיטה. אם כך, תיאולוגיה שיטתית הינה חלוקה של התיאולוגיה לשיטה אשר מסבירה דברים שונים. לדוגמא, ספרים רבים בכתובים נותנים מידע על מלאכים. אין ספר אחד שנותן את כל המידע על מלאכים. תיאולוגיה שיטתית לוקחת את כל המידע על מלאכים מכל הספרים בכתובים, ומארגנת זאת לשיטה – תורת המלאכים (אנגאולוגי). זוהי תיאולוגיה שיטתית – ארגון למוד הכתובים לקטגוריות שיטתיות.

תיאולוגיה לימוד על אלוהים האב. כריסתיאולוגיה לימוד על אלוהים הבן. פנומאתולוגיה לימוד על רוח הקודש. ביבליאולוגי לימוד הכתובים. סוטוריאולוגי לימוד הישועה. אקלסיאולוגי לימוד על הקהילה. אסקטולוגי לימוד אחרית הימים. אנגאולוגי לימוד על מלאכים. דמונולוגי לימוד על שדים מנקודת השקפה משיחית. הרמתאולוגי לימוד על חטא.

תיאולוגיה מקראית הינה לימוד של ספר מסוים (או ספרים) מהכתובים תוך הדגש על ההיבטים השונים בתיאולוגיה והתמקדות בהם. לדוגמא, בשורת יוחנן הינה כריסתיאולוגיה כיוון שהיא מתמקדת באלוהות של ישוע (יוחנן 20:28; 10:30; 8:58; 14; 1:1). תיאולוגיה היסטורית הינה הלימוד של דוקטרינה וכיצד היא התפתחה במשך הדורות של הקהילה המשיחית. תיאולוגיה דוגמטית הינה לימוד הדוקטרינות של קבוצות משיחיות מסוימות אשר יש להם דוקטרינה שיטתית, לדוגמא תיאולוגיה קלוויניסיטית ותיאולוגית החלוקה. תיאולוגיה מודרנית הינה הלימוד של דוקטרינות אשר התפתחו או הובאו למרכז בזמנים האחרונים. תיאולוגיה שיטתית הינה כלי עזר חשוב אשר עוזר לנו להבין וללמד את הכתובים בדרך מאורגנת.


חזור לעמוד הבית בעברית


מהי תיאולוגיה שיטתית?