מדוע עלינו לקרוא וללמוד את כתבי הקודש 

מדוע עלינו לקרוא וללמוד את כתבי הקודש?שאלה: מדוע עלינו לקרוא וללמוד את כתבי הקודש?

תשובה:
תשובה פשוטה, עלינו לקרוא וללמוד את כתבי הקודש בגלל שזהו דבר אלוהים אלינו. בשנייה לטימותיאוס 3:16 נאמר "נכתב ברוח אלוהים.” במילים אחרות זהו דבר אלוהים עבורנו. ישנן שאלות רבות שנשאלו ע"י פילוסופים ואנשים רבים ואלוהים ענה עליהן בכתובים: מהי מטרת החיים? מאיפה באנו? האם יש חיים אחרי המוות? מה קורה לאחר המוות? כיצד אני מגיע לגן העדן? מדוע יש כל כך הרבה רשע בעולם? מדוע אני נאבק לעשות את הטוב? בנוסף לשאלות "הגדולות" האלו, ניתנות גם הרבה הצעות פרקטיות בנושאים כמו: מה אני מחפש בבן זוג? איך אני יכול להצליח בחיי הנישואין? איך אני יכול להיות חבר טוב? איך אני יכול להיות הורה טוב? מהי הצלחה וכיצד אני משיג אותה? כיצד אוכל להשתנות? מה באמת חשוב בחיים? כיצד אוכל לחיות ולא להסתכל אחורה בחרטה? איך אני יכול לרצות את אלוהים? כיצד אוכל לקבל סליחה? איך אוכל להתמודד עם מצבים לא הוגנים ולחיות את חיי כמנצח?

אנו צריכים לקרוא וללמוד את הכתובים כיוון שהם מהימנים, ללא טעות. כתבי הקודש הנם יחידים במינם לעומת כל שאר הכתבים "הקדושים" בכך שאין הם רק נותנים לימוד מוסרי ורק אומרים, “בטח בי.” אלה, הם נותנים את האפשרות לבחון זאת ע"י מאות נבואות מפורטות שכתובות בהם ותיאורים היסטוריים אשר מופיעים בכתבי הקודש וע"י בחינת עובדות מדעיות אשר מתייחסות אליהם בכתבי הקודש. אלה אשר טוענים כי יש טעויות בכתובים אוטמים את אוזניהם לשמיעת האמת. ישוע פעם שאל מה יהיה קל יותר להגיד, “חטאייך נסלחו,” או "קום קח את מיטתך ולך.” ואז הוא מוכיח שיש לו את האפשרות לסלוח לחטאים (שלעתים איננו יכולים לראות בעיננו) ע"י ריפוי הנכה (משהו שאלה שהיו סביבו יכלו לבדוק במו עיניהם). באותה הדרך, ניתנת לנו ההבטחה שדבר אלוהים הנו אמת כאשר הוא מדבר על נושאים רוחניים שאנו לא יכולים לבחון עם ההיגיון שלנו, ע"י כך שהם מתגלים בעצמם כאמת במקומות שאנו כן יכולים לבחון (דיוק היסטורי, דיוק מדעי ודיוק נבואי).

אנו צריכים לקרוא וללמוד את כתבי הקודש כיוון שאלוהים אינו משתנה ולעתים בגלל שטבעו של האדם גם הוא אינו משתנה – זה רלבנטי עבורנו היום כפי שהיה כשנכתב. בעוד הטכנולוגיה משתנה סביבנו, רצונותיו וטבעו של האדם אינם משתנים. בקוראך את ההיסטוריה המקראית תוכל למצוא שלא משנה אם אתה מדבר על יחסים של אחד על אחד או בחברה, “אין שום דבר חדש תחת השמש.” ובעוד האדם ממשיך לחפש אחרי האהבה וסיפוק בכל המקומות הלא נכונים, אלוהים, הבורא הטוב והרחמן שלנו,מגלה לנו מה יביא לנו אושר נצחי. דבריו שהתגלו בכתובים, כל כך חשובים שישוע אמר עליהם "...לא על הלחם לבדו יחיה האדם כי על כל מוצא פי יהוה.” (מתי 4:4). במילים אחרות, אם אתה רוצה לחיות את חייך במלואם כפי שאלוהים תכנן עבורך, הקשב לדברו הכתוב של אלוהים ... זה אפילו חשוב יותר מלאכול!

אנו צריכים לקרוא וללמוד את כתבי הקודש כיוון שיש כל כך הרבה לימוד שקר סביבם. כתבי הקודש נותנים לנו את קני המידה שעל ידו נוכל לקבוע את האמת או השקר. הם מגלים לנו את טבעו של אלוהים. אם יש לנו מידע מוטעה על אלוהים זה כאילו שאנחנו עובדים "אלילים.” אנו עובדים משהו שהוא איננו נכון! הכתובים מראים לנו כיצד אנו יכולים להגיע לגן העדן ... לא ע"י זה שנהיה טובים או שניטבל, או ע"י כל דבר אחר שאנו עושים (יוחנן 14:6; אל האפסיים 1-10: 2; ישעיהו 53:6; אל הרומיים 3:10, 5:8, 6:23, 9-13: 10). יחד עם זאת, דבר אלוהים מראה לנו כמה שאלוהים אוהב אותנו (אל הרומיים 6-8: 5; ישעיהו 53:1). וכשאנו לומדים זאת אנו נמשכים לאהוב אותו בחזרה (הראשונה ליוחנן 4:19).

כתבי הקודש מציידים אותנו לשרת את אלוהים (השנייה לטימותיאוס 3:17; אל האפסיים 6:17; אל העבריים 4:12) .יעזור לך לדעת כיצד תוכל להיוושע מהחטא שלך ומתוצאותיו (השנייה לטימותיאוס 3:15. הגות בדבר אלוהים וציות ללימודו יביא להצלחה בחיינו (יהושוע 1:8; יעקוב 1:25). דבר אלוהים יעזור לך לראות את החטא בחייך ויעזור לך להיפטר ממנו (תהילים 9,11: 119). הוא ידריך אותך בחייך, ויחכים אותך (תהילים 32:8; 119:99; משלי 1:6).כתבי הקודש ישמרו אותך מלבזבז את שנות חייך על דברים שמתכלים ואינם חשובים (מתי 24-27: 7).

קריאה ולימוד הכתובים יעזור לך מעבר לכל "פיתוי" מושך או "קרס" כואב של חטא, כדי שאתה תוכל ללמוד מטעותם של אחרים במקום לעשות אותם בעצמך. ניסיון הוא מורה נהדר, אבל כשאנחנו לומדים דרך חטא, זהו מורה קשה מאוד. עדיף ללמוד מטעותם של אחרים. ישנם דמויות מקראיות רבות שאפשר ללמוד מהם, גם את החיובי ואת השלילי בחייהם, לעתים גם השלילי וגם החיובי נמצאים באותו אדם בנקודות שונות בחייו. לדוגמה, דוד, כשהביס את גוליית, מלמד אותנו שאלוהים גדול יותר מכל דבר שהוא מבקש מאיתנו להתמודד אתו (שמואל א' 17). דוד, כשנכנע לפיתוי ונאף עם בת שבע, מגלה לנו את התוצאות הנוראיות של "רגע הנאה אחד" (שמואל ב' 11). בידיעה שכתבי הקודש נותנים תקווה אמתית ושלום כאשר כל הדברים סביבנו נראים כאילו מתפרקים (אל הרומיים 15:4; תהילים 112:7; חבקוק 17-19: 3).

כתבי הקודש אינם רק ספר לקריאה. זהו ספר שצריך ללמוד וליישם אותו. אחרת, זה כמו לבלוע אוכל בלי ללעוס אותו ואז להקיא אותו החוצה....לא מקבלים מזה שום ערך תזונתי. כתבי הקודש הנם דבר אלוהים. לכן, זה מחייב אותנו לחוקיו. אתה יכול להתעלם מזאת, אולם זה יכאיב לך, בדיוק כפי שאם תתעלם מחוק כוח המשיכה. אין אנו יכולים להדגיש מספיק כמה חשובים כתבי הקודש לחיינו. אפשר להשוות את לימוד הכתובים למכרה זהב. אם אין אתה מתאמץ מספיק "לסנן את הזהב" תמצא רק אבק זהב. אולם ככל שאתה משקיע יותר ומנסה "לחפור" בתוכו תקבל גמול שיהיה מתאים למאמציך ויהיה הזהב האמתי.


חזור לעמוד הבית בעברית


מדוע עלינו לקרוא וללמוד את כתבי הקודש?