תכנון אינטליגנטי
 

מהי תיאורית התכנון האינטליגנטי?שאלה: מהי תיאורית התכנון האינטליגנטי?

תשובה:
תיאורית התכנון האינטליגנטי טוענת כי " יש צורך בהגדרת מטרות אינטליגנטיות על מנת להסביר מורכבות, מידע עשיר של מבנה ביולוגי וגורמים הניתנים לגילוי." קיימים מאפיינים ביולוגיים אשר מאתגרים את הסטנדרטים של דרווין בהסבר של "סיכוי אקראי." הם נראים כאילו תוכננו וזאת עקב הסיבה שתכנון דורש באופן הגיוני מתכנן אינטליגנטי, הרושם של התכנון מחזק את ההוכחה למתכנן. ישנם שלושה טיעונים עיקריים בתכנון אינטליגנטי: 1) מורכבות שאין לשנותה, 2) מורכבות מפורטת, ו 3) עקרון אנטרופי.

1) ההגדרה של מורכבות שאין לשנותה הינה "...שיטה יחידה אשר מורכבת מכמה מרכיבים מתאימים הפועלים באופן הדדי אשר תורם לתפקוד הבסיסי, אשר בו ההסרה של כל חלק גורם לשיטה להפסיק ולתפקד ביעילות." במילים פשוטות, החיים מורכבים מחלקים שזורים אשר נתמכים אחד בשני על מנת להיות יעילים. שינוי אקראי יכול לגרום להתפתחות של חלק חדש, אבל אינו נחשב להתפתחות המתאימה לחלקים רבים אשר יש בהם צורך להפעלת השיטה. לדוגמא, באופן ברור העיניים הנם שיטה יעילה. ללא גלגל העין (אשר בעצמו הינו שיטה מורכבת שאינה ניתנת להסרה), עצב הראייה וקליפת הראייה, עיין שעוברת מוטציה באופן אקראי תהיה לא מועילה להישרדות הזנים, ולפיכך תוסר דרך תהליך של בחירה טבעית. עיין אינה שיטה מועילה אלא אם כן כל החלקים הנוכחיים מתפקדים היטב באותו הזמן.

2) מורכבות מפורטת הינה העיקרון שכיוון שמערכת מורכבת מסוימת יכולה להימצא באורגניזם, צורה מסוימת של הנחיה צריכה להיות אחראית למקורם על מנת שתתפתח דרך תהליך אקראי. לדוגמא, חדר מלא במאה קופים ומאה מכונות-כתיבה אולי יפיק בסופו של דבר כמה מילים, או אולי משפט אולם לעולם לא יופק בו מחזה של שקספיר. וכמה מסובכים יותר החיים ביולוגיים ממחזה של שקספיר?

3) העיקרון האנטרופי קובע כי העולם והגלובוס "מכוונים בהתאם" על מנת לאפשר חיים בארץ. אם היחס של אלמנטים באוויר ובאדמה היה משתנה מעט, זנים רבים היו נכחדים מהר מאוד. אם האדמה הייתה רק מספר קילומטרים קרובה או רחוקה מהשמש, יצורים רבים היו נעלמים. הקיום וההתפתחות של החיים בארץ דורש ממשתנים רבים להיות מכוונים באופן מושלם על מנת שזה יהיה אפשרי עבור כל המשתנים להתקיים דרך אירועים לא מתואמים.

בעוד תיאורית התכנון האינטליגנטי אינה מעיזה לזהות את מקור האינטליגנציה (באם אלוהים או עצמים בלתי מזוהים וכו'), רובם הגדול של התומכים בתיאורית התכנון האינטליגנטי מאמינים באל. הם רואים בתופעת העיצוב אשר ממלא את העולם הביולוגי כהוכחה לקיומו של אלוהים. מכל מקום ישנם גם אתיאיסטים אשר אינם יכולים להכחיש את ההוכחות החותכות לתכנון, אולם אינם מוכנים להכיר בבורא כאלוהים. הם נוטים לתרגם את הנתונים כהוכחה לכך שהאדמה נזרעה ע"י אמן של יצורים מהחלל החיצון (חייזרים).

תיאורית העיצוב האינטליגנטי אינה הבריאה מקראית. יש הבדל חשוב בין שתי העמדות. בריאה מקראית מתחילה עם מסקנה; כי התיאור המקראי של הבריאה אמין ונכון ; שהחיים באדמה תוכננו ע"י סוכן אינטליגנטי (אלוהים). רק לאחר מכן מחפשים הוכחות מעולם הטבע על מנת לתמוך במסקנה זו. תיאורית התכנון האינטליגנטי מתחילה בעולם הטבע והמסקנות הינן כתוצאה מכך; החיים באדמה תוכננו ע"י סוכן אינטליגנטי (ויהיה מי שיהיה).


חזור לעמוד הבית בעברית


מהי תיאורית התכנון האינטליגנטי?