האם אלוהים קיים 

האם אלוהים קיים? האם ישנן הוכחות קיומו של אלוהים?שאלה: האם אלוהים קיים? האם ישנן הוכחות קיומו של אלוהים?

תשובה:
האם אלוהים קיים? מעניין הדבר שכל כך הרבה תשומת לב הוקדשה לוויכוח זה. הסקרים האחרונים מראים שיותר מ- 90% מהאנשים בעולם כיום מאמינים בקיומו של אלוהים או בכוח עליון. איכשהו מוטלת האחריות להוכחת קיומו של אלוהים על אלה שכבר מאמינים שהוא קיים. אני חושב שהמצב צריך להיות הפוך.

מכל מקום, אי אפשר להוכיח או להפריך את קיומו של אלוהים. הכתובים עצמם אומרים שעלינו לקבל עובדה זו באמונה שאלוהים קיים, "ובלי אמונה לא יוכל אדם להיות רצוי אל האלוהים, כי כל הקרב אליו צריך להאמין כי יש אלוהים וגמול הוא משיב לדורשיו" (אל העבריים 11:6). אם אלוהים חפץ בכך הוא יכול רק להופיע ולהוכיח את קיומו לכל העולם. אבל אם הוא היה עושה זאת לא היה לנו צורך באמונה. "ויאמר אליו ישוע: יען ראית אותי, האמנת? אשרי המאמינים ואינם רואים" (בשורת יוחנן 20:29).

אין הכוונה לכך שלא נמצאות הוכחות לקיומו של אלוהים. בכתובים נאמר: "השמים מספרים כבוד אל ומעשה ידיו מגיד הרקיע. יום ליום יביע אומר ולילה ללילה יחווה דעת. אין אומר ואין דברים בלי נשמע קולם. בכל הארץ יצא קוום ובקצה תבל מיליהם לשמש שם אוהל בהם" (תהילים 4-1: 19). להביט אל הכוכבים, לעקל את גודלו של העולם, לראות את נפלאות הטבע ואת יופייה של השקיעה – כל אלה מדריכים אותנו אל אלוהים הבורא. אם לא היה די בזאת, קיימות הוכחות לקיומו של אלוהים גם בליבנו. בספר קוהלת 3:11 נאמר: "... גם את העולם נתן בליבם..." קיים משהו עמוק בתוכנו אשר מזהה את העובדה שיש משהו נוסף חוץ מהחיים האלה וכי יש מישהו מאחורי העולם הזה. אנו יכולים להתעלם מעובדה זו באופן אינטלקטואלי, אולם נוכחותו של אלוהים בנו ודרכנו עדיין שם. למרות כל זאת, הכתובים מזהירים שיהיו כאלה שלאורך ההיסטוריה ותרבויות ידחו את אלוהים, "אמר נבל בלבו אין אלוהים ..." (תהילים 14:1). העובדה ש- 98% מהאנשים במשך ההיסטוריה, תרבויות וציוויליזציות האמינו באיזה שהוא סוג של אלוהים מוכיחה שצריך להיות משהו (או מישהו) שגורם לנו להאמין.

בנוסף לטענות המקראיות לקיומו של אלוהים, יש גם טענות הגיוניות. ראשית קיים ויכוח אונתולוגי. הטענה הפופולרית ביותר בויכוח האונתולוגי משתמשת בבסיסה בקונספט של אלוהים על מנת להוכיח את קיומו של אלוהים. היא פותחת בהגדרה של אלוהים כמי "שאין זה מתקבל על הדעת שמתקיים משהו חשוב ממנו" הטענה לכך היא שלהתקיים חשוב מאשר לא להתקיים, ולכן הדבר החשוב ביותר חייב להיות קיים. אם אלוהים לא היה קיים אז אלוהים לא היה הדמות החשובה ביותר –זה יסתור את ההגדרה הבסיסית של אלוהים. הויכוח השני הינו ויכוח תאולוגי. הויכוח התאולוגי אומר כי בריאת העולם הינה יצירה מופלאה, על מנת לעצב יצירה מופלאה שכזו צריך שיהיה יוצר אלוהי. לדוגמה, אם הארץ הייתה אפילו מאות קילומטר קרובה או רחוקה מהשמש לא היה אפשרי לתמוך בחיים כמו שנעשה כעת. אם האלמנטים באטמוספרה שלנו היו שונים אפילו בחלקיק המאית, כל יצור חי בארץ היה נכחד. הסיכויים שמולקולת חלבון אחת תיווצר במקרה הם 1 בחזקת 243. תא אחד מכיל מיליוני מולקולות חלבון.

טענה הגיונית שלישית לקיומו של אלוהים נקראת ויכוח קוסמולוגי. לכל פעולה יש סיבה. לעולם הזה ולכל דבר בו יש סיבה. חייב להיות משהו שגרם לכל הדברים להיווצר. באופן אולטימטיבי, חייב להיות משהו "שלא-גורם" אל מנת לגרום לכל דבר אחר להיווצר. אותו "לא-גורם" הינו אלוהים. הוויכוח הרביעי ידוע כויכוח מוסרי. לכל תרבות בהיסטוריה היו חוקים מסוימים. כל אחד יכול להבדיל בין טוב לרע. רצח, שקר, גניבה וחוסר מוסריות נדחים כמעט ע"י כל התרבויות. מהיכן הגיע החוש להבדיל בין טוב לרע אם לא מאלוהים קדוש?

למרות כל זאת, הכתובים אומרים לנו שאנשים דחו את הידע על אלוהים שאי אפשר להכחישו ובמקום זאת האמינו בשקר. באל הרומיים 1:25 נאמר לנו: "אנשים שהמירו את אמת האלוהים בשקר וכיבדו ועבדו את הנברא במקום את הבורא המבורך לעולמים. אמן." הכתובים גם מצהירים שאין לאף אדם תירוץ לא להאמין באלוהים, "הלא עצמותו הנעלמת, היא כוחו הנצחי ואלוהותו, נראית בברור מאז בריאת העולם בהיותה נתפסת בשכל באמצעות הדברים שנבראו. לכן אין להם במה להצטדק" (אל הרומיים 1:20).

ישנם אנשים שמצהירים שהסיבות לכך שאינם מאמינים באלוהים הן כיון שזה "אינו מדעי" או "בגלל שלא קיימת הוכחה." הסיבה האמיתית היא שברגע שבני אדם מודים שאלוהים קיים, הם גם צריכים להבין שהם אחראים בפני אלוהים ויש להם צורך לסליחה מאלוהים (אל הרומיים 3:23; 6:23). אם אלוהים קיים, אז אנחנו צריכים לתת לו דין וחשבון על כל פעולותינו. אם אלוהים לא קיים, אז אנחנו יכולים לעשות ככל העולה על רוחנו מבלי לדאוג שיש אלוהים ששופט אותנו. אני מאמין שזו הסיבה שהאבולוציה חדרה לכל כך הרבה חברות – על מנת לתת לאנשים אלטרנטיבה אחרת מאשר להאמין באלוהים שבורא. אלוהים קיים בסופו של דבר על מנת שכולם יכירו בקיומו. העובדה שרבים מנסים באופן אגרסיבי לנסות ולסתור את קיומו הינה עצם הויכוח בעד קיומו.

הרשו לי לתת לכם ויכוח אחרון לקיומו של אלוהים. כיצד אני יודע שאלוהים קיים? אני יודע שאלוהים קיים בגלל שאני מדבר איתו בכל יום. אמנם אני לא שומע את קולו מדבר אלי, אולם אני מרגיש את נוכחותו, אני מרגיש את הדרכתו, ואני מכיר את אהבתו. אני זקוק לחסדו. דברים רבים קרו בחיי שאין לי אפשרות להסביר אותם אלא כפעולתו של אלוהים. אלוהים הושיע אותי באורח נס ושינה את חיי כך שאני לא יכול לעשות שום דבר חוץ מאשר להכיר בו ולסגוד לו. הויכוחים האלה בעצמם אינם יכולים לשכנע מישהו אשר מסרב להכיר במה שכל כך ברור. בסופו של דבר, אפשר לקבל את קיומו של אלוהים רק דרך אמונה (אל העבריים 11:6). אמונה אינה קפיצה עיוורת אל החושך, אלא כניסה לחדר מואר צעד אחרי צעד היכן ש – 90% מהאנשים כבר עומדים.


חזור לעמוד הבית בעברית


האם אלוהים קיים? האם ישנן הוכחות קיומו של אלוהים?