גירושים נישואים מחדש 

אני גרוש. האם לפי הכתובים אני יכול להינשא מחדש?שאלה: אני גרוש. האם לפי הכתובים אני יכול להינשא מחדש?

תשובה:
לעיתים קרובות אנו מקבלים שאלות מסוג כזה "אני גרוש בגלל סיבה זו וזו. האם אני יכול להינשא מחדש?" – "אני גרושה פעמיים- בפעם הראשונה בגלל מעשה ניאוף של בן זוגי, בפעם השנייה בגלל חוסר התאמה. אני יוצאת עם גבר אשר הינו גרוש שלוש פעמים – בפעם הראשונה בגלל חוסר התאמה, בפעם השנייה בגלל ניאוף מצידו, בפעם השלישית בגלל ניאוף של אשתו. האם אנחנו יכולים להינשא אחד לשני?" קשה לענות לשאלות כאלה כיוון שאין בכתבי הקודש פירוט רב בקשר לאיזה סיבות אדם יכול או אינו יכול להינשא מחדש לאחר גירושיו.

מה שאנחנו יכולים לדעת לבטח הינו – אלוהים שונא גירושין (מלאכי 2:16). תוכניתו של אלוהים לזוג נשוי הינה שיישאר נשוי כל עוד שני בני הזוג חיים (בראשית 2:24; מתי 19:6). האישור הספציפי היחיד לנישואין מחדש לאחר גירושין הינו רק עקב ניאוף (מתי 19:9) - וגם זה נתון לויכוח בקרב המאמינים. אפשרות נוספת הינה כאשר בן זוג שאינו מאמין עוזב את בת זוגו (הראשונה לקורינתיים 12-15: 7). אולם קטע זה, אינו מדגיש באופן מיוחד נישואין מחדש, אלא רק את המחויבות להישאר בברית הנישואין. נראה לי כי ניצול פיזי, מיני או רגשי חמורים יכולים להיות סיבה מספקת לגרושים ואפשרות לנישואין מחדש. אולם כתבי הקודש אינם מדגישים זאת באופן מיוחד.

בנושא זה, אנו יודעים לבטח שני דברים. 1) שוב, אלוהים שונא גרושים (מלאכי 2:16). 2) אלוהים רחמן וסולח. גירושין הינם תוצאה של חטא, של בן זוג אחד או של שני בני הזוג. האם אלוהים סולח כאשר מתגרשים? בודאי! גרושין אינם נסלחים פחות מכל חטא אחר. סליחה לכל חטא אפשרית דרך אמונה בישוע המשיח (מתי 26:28; אל האפסיים 1:7). אם אלוהים סולח לחטא של גירושן האם זה אומר שאנחנו חופשיים להינשא שנית? לא בהכרח. אלוהים לעתים קורא לאנשים להישאר רווקים (הראשונה אל הקורינתיים 7-8: 7). אין לראות ברווקות כאילו זו קללה או עונש, אלא דווקא כאפשרות לשרת את אלוהים במסירות גדולה יותר (הראשונה אל הקורינתיים 32-36: 7). אמנם דבר אלוהים אומר לנו שטוב יותר להינשא מאשר להיות מלאי תאווה (הראשונה אל הקורינתיים 7:9). כנראה שלעיתים זה גם מתייחס לנישואין מחדש לאחר גירושין.

אם כך, האם אתה יכול או צריך להינשא מחדש? אינני יכול לענות על שאלה זו. באופן אולטימטיבי זה בינך ובין בת זוגך לעתיד, והכי חשוב בינך לבין אלוהים. העצה היחידה שאני יכול לתת לך הינה להתפלל לחכמת אלוהים באשר לרצונו עבורך (יעקוב 1:5). התפלל לראש פתוח, ובקש בכנות מהאדון לשים את רצונו בליבך (תהילים 37:4). דרוש את רצונו של אלוהים (משלי 5-6: 3) ולך בעקבותיו. זו העצה הטובה ביותר שאני יכול לתת.חזור לעמוד הבית בעברית


אני גרוש. האם לפי הכתובים אני יכול להינשא מחדש?