מאמינים בדיכאון 

מה אומרים כתבי הקודש על דיכאון? כיצד יכול המאמין להתגבר על הדיכאון?שאלה: מה אומרים כתבי הקודש על דיכאון? כיצד יכול המאמין להתגבר על הדיכאון?

תשובה:
מצב דיכאון הינו נפוץ ומשפיע על מיליוני אנשים, מאמינים ולא-מאמינים כאחד. אלה אשר סובלים מדיכאון מתנסים ברגשות אינטנסיביים של עצב, כעס, חוסר תקווה, עייפות ותסמינים שונים. הם יכולים להתחיל ולהרגיש חסרי ערך ולפעמים גם נטייה להתאבדות, איבוד עניין בדברים ובאנשים שפעם היו גורמים להם הנאה. דיכאון מתעורר לעיתים עקב מצבים בחיים, כמו איבוד עבודה, מוות של אהוב, או גירושין, או בעיה פסיכולוגית כמו ניצול או הערכה עצמית מועטה.

כתבי הקודש מורים לנו להיות מלאים בשמחה ובהלל (אל הפיליפים 4:4; אל הרומיים 15:11), כך שאלוהים בעצם התכוון לכך שכולנו נחיה חיים שמחים. זה אינו דבר קל עבור מישהו אשר סובל ממצב של דיכאון, אולם אפשר לתקן זאת דרך מתנתו של אלוהים בתפילה, לימוד כתבי הקודש ויישומם, תמיכה קבוצתית, קבוצות בית, התחברות עם מאמינים, וידוי, סליחה וייעוץ. אנו צריכים לעשות מאמץ מודע לא להתרכז בעצמנו, אלה להפנות את כל מאמצנו כלפי חוץ. רגשות של דיכאון יכולים לעיתים קרובות להיפטר כאשר הסובל מטה את ההתמקדות בעצמו ומתמקד בישוע ובאחרים.

דיכאון קליני הינו מצב פיזי אשר צריך להיות מאובחן ע"י רופא. אין זה קורה בגלל מצבי חיים אומללים, או בגלל תסמינים אשר ניתן להפחית ע"י כוח הרצון. בניגוד למה שמאמינים במספר קהילות משיחיות חושבים, דיכאון קליני אינו נגרם תמיד ע"י חטא. דיכאון יכול לעיתים להיגרם ע"י הפרעה אשר יש צורך לטפל בה על ידי תרופות ו/ או ע"י ייעוץ. כמובן, אלוהים יכול לרפא כל מחלה והפרעה. מכל מקום, במספר מקרים, פנייה לרופא עקב דיכאון אינה שונה מפנייה לרופא עקב פציעה.

ישנם מספר דברים שאלה אשר סובלים מדיכאון יכולים לעשות על מנת להפחית את החרדה שלהם. הם צריכים לוודא שהם קוראים תמיד את דבר אלוהים, גם כאינם מרגישים רצון לכך. רגשות יכולות להסיט מהדרך, אולם דבר אלוהים עומד איתן ובלתי משתנה. אנו צריכים לשמור על אמונה חזקה באלוהים, ולהחזיק בו אפילו חזק יותר כאשר אנו עוברים משברים ופיתויים. כתבי הקודש אומרים לנו שאין זה רצון אלוהים להרשות בחיינו פיתויים שהם מעבר ליכולתנו (הראשונה אל הקורינתיים 10:13). למרות שלהיות מדוכא אינו חטא, אנו עדיין אחראים לתגובתנו למכאוב זה, אשר כוללת גם עזרה מקצועית אם צריך. ”לכן נקריב על ידו בכל עת זבח תודה לאלוהים היא פרי שפתיים המודות לשמו" (אל העברים 13:15).


חזור לעמוד הבית בעברית


מה אומרים כתבי הקודש על דיכאון? כיצד יכול המאמין להתגבר על הדיכאון?