בריאה לעומת אבולוציה
 

מה אומרים כתבי הקודש על הבריאה לעומת אבולוציה?שאלה: מה אומרים כתבי הקודש על הבריאה לעומת אבולוציה?

תשובה:
מטרת מאמר זה אינה להציג טיעון מדעי בדיון על הבריאה לעומת אבולוציה. אם אתה מחפש דיון מדעי שתומך בבריאה או מתנגד לה אנו בהחלט ממליצים על "תשובות בבראשית"- http://www.answersingenesis.org וגם מהמכון למחקרים בבריאה – http://www.icr.org . מטרת מאמר זה הינה להסביר מדוע, לפי כתבי הקודש, מועלה הדיון בקשר לבריאה לעומת האבולוציה. באל הרומיים 1:25 נאמר, "אשר המירו אמת האלוהים בכזב ויכבדו ויעבדו את הבריה תחת בוראה המבורך לעולמים אמן."

עובדה עקרונית שעלינו להכיר בה הינה כי רוב המדענים אשר תומכים בתיאורית האבולוציה הינם אתיאיסטים או אגנוסטיים. ישנם כאלה אשר מקבלים צורה מסוימת של בריאה אלוהית דרך האבולוציה ואחרים אשר מקבלים היבט אלוהי בבריאה (אלוהים קיים אבל לא מעורב בעולם ... הכול ממשיך לפעול באופן טבעי). ישנם כאלה אשר באופן כן מסתכלים על הנתונים הקיימים ומגיעים למסקנה כי האבולוציה מתאימה לנתונים. שוב, למרות שזה מיצג מספר לא משמעותי של מדענים אשר תומכים באבולוציה. הרוב הגדול של המדענים אוחזים בהשקפה שהחיים נוצרו ללא התערבות של ישות גבוהה. אבולוציה בהגדרתה הינה מדע שמחקה את דרך הטבע.

על מנת שאתיאיזם יהיה נכון, חייב להיות הסבר חלופי לתהליך שבו נבראו העולם והחיים. למרות שהיו קיימות אמונות בצורות שונות של תיאורית האבולוציה לפני צ'ארלס דרווין, הוא היה הראשון שפיתח מודל מתקבל על הדעת של אבולוציה שהתקיימה - ברירה טבעית. בשלב מסוים בחייו דרווין הגדיר את עצמו כמאמין, אולם מאוחר יותר התנכר לאמונה המשיחית ולקיומו של אלוהים וזאת כתוצאה מטרגדיות שפקדו אותו. האבולוציה "הומצאה" ע"י אתיאיסטים. מטרתו של דרווין לא הייתה להוכיח שאלוהים לא קיים, אולם זו הייתה אחת מהתוצאות הסופיות של תיאורית האבולוציה. האבולוציה מאפשרת אתיאיזם. מדענים אבולוציוניים כיום יודו בודאי שמטרתם לתת הסבר חלופי למקור החיים וכתוצאה מכך לתת בסיס לאתיאיזם. מכל מקום, על פי כתבי הקודש, זו בדיוק הסיבה מדוע קיימת התיאוריה של אבולוציה.

כתבי הקודש אומרים לנו כי, "אמר נבל בלבו אין אלוהים" (תהילים 14:1; 53:1). כתבי הקודש מצהירים כי אין לאנשים כל תירוץ לא להאמין באלוהים הבורא. "כי מהותו הנעלמה היא כוחו הנצחי ואלוהותו מעת נברא העולם תיוודע במעשיו ותראה לבלתי היות להם להתנצל" (אל הרומיים 1:20). על פי הכתובים כל מי שמכחיש בקיומו של אלוהים הינו שוטה (נבל). אם כך מדוע כל כך הרבה אנשים, כולל מספר מאמינים, מוכנים לקבל כי מדענים אבולוציוניים אינם משוחדים כאשר הם מנתחים נתונים מדעיים? על פי כתבי הקודש הם שוטים! להיות שוטה אינו אומר כי מנת המשכל מוגבלת. רובם של המדענים האבולוציוניים הינם מבריקים באופן אינטלקטואלי. להיות שוטה מראה על חוסר יכולת ליישם בצורה נכונה את הידע הקיים. במשלי 1:7 נאמר לנו, "יראת ה' ראשית דעת חכמה ומוסר אווילים בזו."

מדענים אבולוציוניים לועגים לבריאה או לעיצוב אינטליגנטי ומתייחסים אליהם כלא מדעיים וכלא ראויים לבחינה מדעית. הם טוענים שעל מנת שאפשר יהיה להתייחס למשהו "כמדעי" יש להיות מסוגלים להתבונן ולבחון אותו, זה חייב להיות כדרך הטבע. הבריאה בהגדרתה הינה "על טבעית." אין אפשרות לאבחן את אלוהים ואת העל-טבעי (זו התיאוריה), לפיכך אי אפשר להתייחס לבריאה ו/ או לעיצוב אינטליגנטי כמדעיים.

מכל מקום, מקור העולם ומקור החיים אינו יכול להבחן. גם הבריאה וגם האבולוציה מבוססות על אמונה כאשר הם מדברים על המקור. אין אפשרות לבחון אף אחד מהם כיוון שאנו לא מסוגלים לחזור ביליוני שנים (או אלפים) אחורה על מנת לאבחן את מקור העולם והחיים בעולם. מדענים אבולוציוניים דוחים את הבריאה על בסיס זה כי זה גורם להם לדחות את האבולוציה כהסבר "מדעי" של המקור. אבולוציה, לפחות בקשר למקור, אינה מתאימה להגדרה של "מדעי" יותר מכפי שהבריאה מתאימה. אבולוציה כביכול הנה ההסבר היחיד למקור אשר אפשר לבחון אותו; לפיכך, זו התיאוריה היחידה של המקור אשר נחשבת "מדעית." זוהי שטות! מדענים אשר תומכים באבולוציה דוחים תיאוריה מתקבלת על הדעת על המקור ללא בחינה כינה של ערכה, כיוון שהיא אינה מתאימה להגיון הצר שלהם בהגדרה של "מדעי." כתוצאה מכך, כל הנתונים נבחנו דרך דעה מוקדמת והנחה מראש של תיאורית האבולוציה, ללא ההתייחסות לאלטרנטיבה של תיאוריה נוספת.

אם הבריאה אכן נכונה, אז יש בורא שלו אנו נותנים דין וחשבון. אבולוציה מאפשרת אתיאיזם. אבולוציה נותנת לאתיאיסטים בסיס להסבר כיצד חיים מתקיימים ללא התערבות אלוהים הבורא. אבולוציה דוחה את הצורך שאלוהים יהיה מעורב בעולם. אבולוציה הנה "תיאורית הבריאה" עבור "דת" האתיאיסטיות. על פי כתבי הקודש, קיימת ברירה ברורה. אנו יכולים להאמין בדבריו של אלוהים הכול יכול והכול יודע, או אנו יכולים להאמין להגיון המשוחד של הסבר "מדעי" לשוטים.


חזור לעמוד הבית בעברית


מה אומרים כתבי הקודש על הבריאה לעומת אבולוציה?