האם אלוהים יצר את הרשע 

האם אלוהים יצר את הרשע?שאלה: האם אלוהים יצר את הרשע?

תשובה:
במבט ראשון זה בוודאי יראה שאם אלוהים יצר כל דבר אזי גם הרשע נוצר ע"י אלוהים. מכל מקום, קיימת כאן הנחה אשר אנו צריכים להבהיר. רשע אינו "דבר" – כמו סלע או חשמל. לא יכול להיות לך קנקן של רשע!!! אלא, רשע זה משהו שקורה, כמו ריצה. לרשע אין קיום עצמאי – זה באמת ההיעדרות של טוב. לדוגמה, חורים הנם אמתיים אולם קיימים רק במשהו אחר. אנו קוראים להעדר עפר חור- אולם איננו יכולים להפריד אותו מהעפר. אז כאשר אלוהים יצר, כל דבר אשר נוצר היה טוב. על מנת שתהייה בחירה אמתית, היה על אלוהים להרשות למשהו חוץ מהטוב להתקיים. אז אלוהים הרשה למלאכים החופשיים ולבני האדם לבחור בין טוב ללא-טוב (רשע). כאשר קיימים יחסים רעים בין שני דברים טובים אנו קוראים לזה רשע, אולם אין זה הופך להיות "משהו" שהיה על אלוהים ליצור.

אולי דוגמה נוספת תהיה לנו לעזר. אם הייתי שואל את האדם הממוצע "האם קור קיים?” - כנראה שהתשובה הייתה חיובית. מכל מקום, אין זו תשובה מדויקת. קור לא קיים קור הנו העדר החום. באופן דומה, חושך לא קיים. חושך הוא העדר האור. באופן דומה, רשע הוא העדר הטוב, או אחרת, רשע הוא ההיעדרות של אלוהים. אלוהים לא היה צריך ליצור את הרוע , אלא רק להרשות את העדר הטוב.

ראו את הדוגמה של איוב בספר איוב פרקים 1-2. השטן רצה להרוס את איוב, ואלוהים הרשה לשטן לעשות כל דבר חוץ מאשר לקחת את חייו של איוב. אלוהים הרשה לזה לקרות על מנת להוכיח לשטן שאיוב היה צדיק בגלל שהוא אהב את אלוהים, לא בגלל שאלוהים ברך אותו בעושר. אלוהים ריבון ובאופן אולטימטיבי נמצא בשליטה על כל דבר שקורה. השטן לא יכול לעשות דבר אלא אם אלוהים "מרשה.” אלוהים לא יצר את הרשע, אבל הוא הרשה את הרשע. אם אלוהים לא היה מרשה את האפשרות של רשע, גם בני האדם וגם המלאכים היו משרתים את אלוהים מתוך מחוייבות, לא מתוך בחירה. הוא אינו מעוניין "ברובוטים" אשר יעשו את מה שהוא רוצה שהם יעשו בגלל שהם "מתוכנתים.” אלוהים הרשה את האפשרות של הרשע על מנת שלנו באמת יהיה את הרצון החופשי לבחור אם אנחנו רוצים לשרת אותו או לא.

באופן אולטימטיבי, אין תשובה לשאלות אלה שאנחנו יכולים להבין בשלמות. אנו בני אדם מוגבלים ולעולם לא נוכל להבין את אלוהים האינסופי (אל הרומיים 33-34: 11). לעתים אנו חושבים שאנו מבינים מדוע אלוהים עושה משהו, רק כדי להיווכח מאוחר יותר שזה היה עבור מטרה אחרת ממה שחשבנו בתחילה. אלוהים מביט על דברים מנקודת מבט נצחית. אנו מביטים על דברים מנקודת מבט ארצית. מדוע אלוהים שם את האדם בעולם מתוך ידיעה שאדם וחוה יחטאו ולכן יביאו את הרשע, מוות וסבל על כל האנושות? מדוע הוא לא ברא את כולנו והשאיר אותנו בגן העדן היכן שנהיה מושלמים ללא סבל? התשובה הטובה ביותר שיכולה לעלות על דעתי היא: אלוהים לא רצה גזע של "רובוטים" אשר לא תינתן להם בחירה חופשית. אלוהים היה צריך להרשות את האפשרות של רשע על מנת שלנו תהיה אפשרות בחירה אמתית לעבוד את אלוהים אם לאו. אם מעולם לא היינו צריכים לחוות את הניסיון של הרשע , האם באמת היינו יודעים איזה מקום נפלא הוא גן העדן? אלוהים לא ברא את הרשע, אולם הוא הרשה את קיומו. אם הוא לא היה מרשה את הרשע, אנחנו היינו עובדים אותו מתוך מחויבות, לא מתוך ברירה של רצוננו החופשי.חזור לעמוד הבית בעברית


האם אלוהים יצר את הרשע?