אתיאיזם 

מהו אתיאיזם?שאלה: מהו אתיאיזם?

תשובה:
אתיאיזם הינה ההשקפה כי אלוהים אינו קיים. אתיאיזם אינו תורה חדשה. תהילים 14:1 אשר נכתב ע"י דוד בערך ב-1000 לפני הספירה, מוזכר המושג אתיאיזם – "אמר נבל בלבו: אין אלוהים." סקרים שנעשו לאחרונה מראים כי קיים מספר הולך וגדל של אנשים אשר הופכים לאתיאיסטים, עם כמעט כ 10% מכלל האנשים בעולם אשר מצהירים על עצמם כחסידי האתיאיזם. אם כך, מדוע יותר ויותר אנשים הופכים לאתיאיסטים? האם אתיאיזם הנה באמת עמדה הגיונית כפי שהאתיאיסט טוען שאכן כך?

מדוע אתיאיזם אפילו קיים? מדוע אלוהים פשוט לא מגלה את עצמו לאנשים ומוכיח שהוא קיים? בטוח שאם אלוהים רק יופיע כולם יאמינו בו! הבעיה הינה עם הרעיון שאלוהים לא חפץ רק לשכנע אנשים שהוא קיים. אלוהים חפץ שאנשים יפנו אליו מתוך אמונה (השנייה לפטרוס 3:9) ויקבלו את מתנת הישועה (יוחנן 3:16). כן, אלוהים יכול להופיע ולהראות פעם אחת ולתמיד שהוא קיים. הבעיה היא שאלוהים כבר הראה את קיומו באופן ברור במקרים רבים בתנ"ך (בראשית פרקים 6-9; שמות 21-22: 14; מלכים א' 19-31: 18). האם האנשים האמינו שאלוהים קיים? כן! האם הם פנו מדרכיהם הרעות על מנת לציית לאלוהים? לא! אם אדם אינו מוכן לקבל את קיומו של אלוהים ע"י אמונה, אז הוא בטוח אינו מוכן לקבל את ישוע המשיח כמושיעו האישי ע"י אמונה (אל האפסיים 8-9: 2). אלוהים חפץ שכל אדם יהפוך למאמין, לא רק לתיאיסט (אלה שמאמינים בקיומו של אלוהים).

כתבי הקודש אומרים לנו כי יש לקבל את קיומו של אלוהים ע"י אמונה. באל העבריים 11:6 נאמר, "ובלי אמונה לא יוכל איש להיות רצוי אל האלוהים, כי כל הקרב אליו צריך להאמין כי יש אלוהים וגמול הוא משיב לדורשיו." כתבי הקודש מזכירים לנו שאנו מתברכים כאשר אנו מאמינים ובוטחים באלוהים ע"י אמונה, "ויאמר אליו ישוע: יען ראית אותי, האמנת? אשרי האמינים ואינם רואים" (יוחנן 20:29).

העובדה כי קיומו של אלוהים צריך להיות מקובל ע"י אמונה אינה אומרת שאמונה באלוהים אינה הגיונית. ישנם טיעונים רבים וטובים לקיומו של אלוהים. אנא בקר בעמוד שלנו "האם אלוהים קיים?" כתבי הקודש מלמדים שקיומו של אלוהים נראה בבירור ביקום (תהילים 1-4: 19), בטבע (אל הרומיים 18-22: 1) ובליבנו (קוהלת 3:11). עם כל מה שנאמר, שוב, אי אפשר להוכיח את קיומו של אלוהים, יש לקבלו ע"י אמונה.

באותו הזמן, צריך את אותה מידת אמונה על מנת להאמין באתיאיזם. על מנת להצהיר באופן אבסולוטי כי "אלוהים אינו קיים!" צריך להצהיר שאנו יודעים באופן אבסולוטי כל דבר שאנו צריכים לדעת על כל דבר – ולהיות בכל מקום ביקום שצריך להיות בו – להיות עדים לכל דבר שצריך להיות עדים לו. כמובן שאין אתיאיסט אחד אשר יצהיר בחיוב על כל זאת. מכל מקום, זה במהותו מה שהם מצהירים כאשר הם אומרים שאלוהים אינו קיים. אתיאיסט אינו יכול להוכיח שאלוהים אינו קיים,לדוגמא, חיים במרכז השמש, או מתחת לצל של יופיטר, או באיזה נקודה רחוקה בחלל החיצון. היא אפשר להוכיח זאת ולכן אי אפשר להוכיח שאלוהים אינו קיים. צריך את אותה מידת אמונה על מנת להיות אתיאיסט כפי שצריך את אותה המידה של אמונה על מנת להיות תיאיסט.

אם כך, אנו חוזרים לנקודה הראשונה. אתיאיזם אינו יכול להיות מוכח וקיומו של אלוהים צריך להיות מקובל ע"י אמונה. אני מאמין באופן נחוש בקיומו של אלוהים. אני מודה ברצון כי אמונתי בקיומו של אלוהים מבוססת ע"י אמונה. באותו הזמן, אני דוחה מכל וכל את הרעיון שאמונה באלוהים איננה הגיונית. אני מאמין שאפשר לראות בבירור את קיומו של אלוהים ובצורה נוקבת ולהוכיח זאת באופן פילוסופי ומדעי אם יש בכך צורך. שוב למידע נוסף בקר בעמוד שלנו "האם אלוהים קיים?" "השמיים מספרים כבוד-אל ומעשה ידיו מגיד הרקיע: יום ליום יביע אומר ולילה ללילה יחווה דעת: אין אומר ואין דברים בלי נשמע קולם: בכל הארץ יצא קום ובקצה תבל מליהם" (תהילים 1-5: 19).חזור לעמוד הבית בעברית


מהו אתיאיזם?