טעויות בכתובים, סתירות בכתובים, אי התאמות בכתובים
 

האם כתבי הקודש מכילים טעויות או אי התאמות?שאלה: האם כתבי הקודש מכילים טעויות או אי התאמות?

תשובה:
אם אתה קורא את הכתובים, בערך נקוב, ללא דעה קדומה ולא במטרה למצוא טעויות – אתה תמצא שהם עקביים, ובאופן יחסי קלים להבנה. אכן, ישנם קטעים קשים. כן, ישנם פסוקים שנראים כאילו שהם סותרים אחד את השני. אנו צריכים לזכור, שכתבי הקודש נכתבו ע"י בערך כ- 40 מחברים שונים במשך תקופה של למעלה מ- 1500 שנים. כל מחבר כתב בסגנון אחר, מפרספקטיבה שונה, לקהל שונה, למטרה אחרת. אנו צריכים לצפות להבדלים! מכל מקום, הבדלים אינן סתירות. זוהי רק טעות לחשוב שאם אין דרך שמתקבלת על הדעת אשר הפסוק או הפרקים יכולים להתיישב, גם אם אין תשובה כרגע, אין זה אומר שהתשובה אינה קיימת. רבים מצאו את מה שהם טוענים שהנו טעות בכתבי הקודש בהקשר להיסטוריה או גאוגרפיה שהכתובים הנם נכונים כאשר הוכחה ארכאולוגית מתגלה.

באתר שלנו באנגלית, אנו מקבלים לעתים קרובות שאלות בנושא זה "הסבר כיצד פסוקים אלה אינם סותרים אחד את השני!” או "ראה, כאן יש טעות בכתובים!” יש להודות שישנן שאלות שאנשים מעלים שהנן קשות להשבה. אולם, טענתנו היא שישנה תשובה שמתקבלת על הדעת ואינטליגנטית לכל הנחה של סתירות או טעויות בכתובים. ישנם ספרים ואתרים אשר מביאים את "כל הטעויות בכתובים.” אנשים רבים מקבלים את נשקם ממקורות אלה – הם לא מצאו את ההנחות לטעויות בעצמם. ישנם גם ספרים ואתרים אשר מטרתם להפריך את כל אחת מהטענות לטעויות בכתובים. הדבר העצוב ביותר הנו שרבים מהאנשים אשר תוקפים את הכתובים אינם באמת מעוניינים בתשובה – כל מה שהם מעוניינים לעשות הוא לתקוף. רבים "מתוקפי הכתובים" אפילו מודעים לתשובות, אולם הם ממשיכים להשתמש באותה התקפה רדודה שוב ושוב.

אם כך, מה עליך לעשות כאשר משהו מסב את תשומת לבך לטעות בכתובים כביכול ? 1) למד את הכתובים בתפילה וראה אם יש פתרון פשוט. 2) חקור את הכתובים והעזר בפרשנויות לכתובים, בספרים "שמגינים על הכתובים", ובמחקרים אשר אפשר למצוא באתרי אינטרנט שונים. 3) בקש את זקני ומנהיגי קהילתך לבדוק אם הם יכולים לעזור לך במציאת פתרון. 4) אם עדיין אין לך תשובה ברורה לאחר כל זאת – בטח באלוהים כי דברו אמת וכי ישנו פתרון אשר אולי עדיין לא נמצא (השנייה אל טמותיאוס 2:15; 16-17: 3).


חזור לעמוד הבית בעברית


האם כתבי הקודש מכילים טעויות או אי התאמות?